Co z tą wodą, czy muszę ją pić?

dietozalezni_woda2

Dużo się mówi o konieczności picia wody, są upały- pij wodę, trenujesz- pij wodę, odchudzasz się- pij wodę, chcesz zadbać o ładną cerę, skórę włosy i paznokcie- pij wodę. Co z tych zaleceń/nakazów wynika?

No nie za dużo, wiele moich podopiecznych zgłasza mi problem z wypijaniem odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia.

Największym problemem jest brak czasu, brak smaku wody w przeciwieństwie do napojów i soków oraz brak pragnienia, które jest wywołane przez brak picia i koło się zamyka.

Na początek chciałabym Wam jeszcze wyjaśnić dlaczego w ogóle wszyscy mówią o piciu wody i konieczności jej uzupełniania?

Warto wiedzieć, że straty wody w organizmie mają ciągły charakter, tracimy wodę głównie przez nerki, ale i wraz z potem i przez drogi oddechowe. O właściwym nawodnieniu mówimy wtedy, gdy  straty wody w organizmie są pokrywane tą ilością, którą spożywamy.

To ile tej wody mam wypić?

Pamiętaj, że każdy ma swoje indywidualne zapotrzebowanie na wodę zależne od masy ciała, trybu życia, aktywności fizycznej, ale ogólnie ujmując można powiedzieć, iż dzienne powinniśmy spożywać ok. 25-30 ml/kg m.c. Możemy się również kierować normami jakie są wskazane na poziomie wystarczającego spożycia i określone dla konkretnych grup ludności.

dietozalezni_woda

Ja osobiście mam kilka sposobów, które pomagają mi i moim podopiecznym zwiększyć ilość wypijanej wody.

  1. Stawiaj wodę zawsze w zasięgu swojego wzroku, staraj się ją mieć również na nocnym stoliku, tak, aby rano po wstaniu móc się napić wody.
  2. Nie lubisz smaku wody? To eksperymentuj dodaj do niej cytrynę, owoce jagodowe, miętę czy melisę, jeżeli nie masz problemów z refluksem, zgagą czy innymi dolegliwościami żołądkowymi to możesz pić gazowaną lub lekko gazowaną wodę.
  3. Postaraj się wypracować nawyk picia wody przed posiłkiem. Czujesz głód, a jeszcze nie nadeszła pora jedzenia? Wypij szklankę wody, zdarza się tak, że organizm daje nam „mylne” sygnały, wydaje nam się, że jesteśmy głodni , a tymczasem chce nam się pić.
  4. Wychodzisz z domu? Zabieraj ze sobą butelkę wody.
  5. Trudno Ci wypić tyle wody ile wynosi Twoje zapotrzebowanie? Zrób podziałkę na butelce od wody i zaznacz jaką ilość wody powinnaś/ powinieneś wypić do danej godziny.
  6. Wiesz, że nie tylko woda wpływa na nasze nawodnienie? Staraj się wprowadzić do swojego menu: owoce, warzywa, zupy, koktajle, naturalne napoje mleczne, herbaty ziołowe one też będą wpływać na nawodnienie organizmu.